Občanské právo
Občanské právo procesní zařazuje dědické řízení mezi takzvaná nesporná řízení, což ale neznamená, že by v jeho rámci nemohly vzniknout spory mezi účastníky. Dědictví patří mezi zvláštní případy, kdy se uplatňují postupy odlišné od běžného sporného řízení před civilním soudem, kde proti sobě stojí zájmy žalobce a žalovaného.
Klíčovou roli v dědickém řízení má notář, který je pověřený soudem k projednání dědictví a vykonává funkci takzvaného soudního komisaře. Jeho procesní úkony v řízení se považují za úkony soudu.
Notář = právník
Notář je plně kvalifikovaný právník. Je také soukromou osobou, vykonává svobodné povolání podobně jako třeba advokát, stát ho ale pověřil notářským úřadem a tedy vykonáváním určitých úkolů státu, při jmenování do funkce skládá slib do rukou ministra spravedlnosti.
Notář mimo jiné úředně ověřuje listiny a jejich kopie, osvědčuje pravost podpisu na listině, provádí autorizovanou konverzi mezi listinnou a elektronickou podobou dokumentů, nebo vydává veřejné listiny, jako jsou třeba notářské zápisy se svolením k vykonatelnosti.
Veřejné listiny
Formou veřejné listiny u notáře lze uzavřít i závěť, tedy smlouvu o majetkovém režimu manželů, nebo založení obchodní společnosti. V některých případech občanský zákoník dokonce přímo vyžaduje formu veřejné listiny k platnosti určitého právního jednání.
Posláním notáře je nezávislost a předcházení sporům.
Během dědického řízení notář získává všechny důležité dokumenty, které jsou pro vyřízení pozůstalosti důležité.
Odhad nemovitosti
Pokud je součástí dědictví nemovitost, je třeba sehnat její odhad. Jak se to dělá? Zatímco dříve se pro něj musel kontaktovat soudní znalec, dnes je to podstatně jednodušší. Vyřídit to jde i online a dokument si potom nechat zaslat poštou. Pokud máte o vyhotovení tohoto důležitého dokumentu zájem, navštivte stránku www.dedim.cz! Odhad získáte už během několika dnů a tak zrychlíte průběh celého řízení.