Dědické řízení
V předběžném řízení bývá nejčastěji předvolán vypravitel pohřbu, neboť se velmi často jedná o osobu, která žila se zůstavitelem ve společné domácnosti nebo si byla se zůstavitelem jinak blízká a jsou jí známy poměry zůstavitele mnohdy lépe než samotným dědicům. Je tedy obvyklé předvolat nejprve vypravitele pohřbu.
Při předběžném šetření se provádějí úkony potřebné k objasnění stavu pozůstalostního jmění a pro zjištění dědického práva.
Soud
Soud si může opatřit i další informace, než které jsou uvedeny v oznámení, na jehož základě bylo řízení zahájeno – jako je například úmrtní list. Soud ale nemusí přijít do kontaktu se všemi dědici. Proto v praxi dochází k nespokojenosti s tím, že soud, či soudní komisař nepřivolal k řízení všechny účastníky dědického řízení.
Protokol
Protokol o předběžném šetření se sepisuje s osobou, u níž lze předpokládat poskytnutí základních údajů o zůstaviteli, jeho dědicích, majetku a dluzích, ze kterých bude možné v dalším řízení vycházet. Při sepisování protokolu jsou zjišťovány informace o osobě zůstavitele, o osobách, které by přicházely v úvahu podle zákonné dědické posloupnosti, o pořízení pro případ smrti, o majetku zůstavitele, o nákladech pohřbu a vypraviteli pohřbu a také o dluzích zůstavitele a jeho věřitelích.
Rozsah informací závisí samozřejmě na tom, s kým je protokol sepisován, zdali s někým blízkým, kdo má konkrétní údaje, či se vzdálenějším příbuzným.
Důležité dokumenty
Jaké jsou důležité dokumenty pro předběžné řízení? Je to například závěť, listina o vydědění či listina o odvolání závěti zemřelého, přesné adresy s daty narození těch, kdo do dědického řízení automaticky spadají, vkladní knížky, doklady ke sporožirovým, běžným či devizovým účtům, doklady k bezpečnostní schránce a další doklady k nemovitostem či vozidlu. Stejně tak jsou důležité údaje o dluzích zůstavitele. Pokud Vás zajímá, jaký je odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení, nechte si ho online vyhotovit zde!
Pořízení pro případ smrti
Pokud se zjistí, že zůstavitel zanechal listinu o pořízení pro případ smrti nebo další listiny, které mohou mít význam pro nabytí pozůstalosti, musí být zajištěno jejich náležité zveřejnění. Následně se liší postup nakládání s těmito dokumenty podle toho, zda jde o notářský zápis nebo zda jde o jinak vyhotovenou listinu, kterou notář jen přijal do úschovy.
V případě, že zůstavitel měl zanechat pořízení pro případ smrti jen ústně, je třeba vyslechnout všechny svědky, před nimiž zůstavitel projevil svoji poslední vůli. Kromě svědků právních jednání zůstavitele soud může vyslechnout každého, kdo je informován o dědicích zůstavitele anebo o jiných osobách, které mohou mít právo na majetek z pozůstalosti.