Jak uspíšit dědické řízení? A co všechno je k tomu potřeba?

Hlavní je dodat všechny dokumenty. Dědické řízení je komplikovaný proces, který souvisí s úmrtím blízké osoby. Jak toto úřední jednání urychlit a projít jím co nejjednodušeji? U dědictví určuje notáře, který řízení vede, soud, kterému matrika zašle úmrtní list.

Číst

 

První krok

Prvním krokem notáře je oslovení vypravitele pohřbu, u kterého se předpokládá, že měl k zemřelému nejblíže. Od něj notář zjišťuje možné okruhy dědiců, a to zejména děti a jiné příbuzné a druha či družku žijící ve společné domácnosti. Notář přitom samozřejmě může využít také informací z evidence obyvatel.

Předběžné šetření

Notář se vypravitele pohřbu u předběžného šetření také ptá na rozsah zanechaného majetku a to, zda zůstavitel zanechal závěť. Kromě toho ovšem vždy provede i šetření v evidenci pořízení pro případ smrti. Tam jsou evidované závěti a jiná pořízení pro případ smrti jako jsou dědické smlouvy či listiny o vydědění sepsané notářem nebo u notáře uložené. Notář může provést šetření také v katastru nemovitostí, v obchodním rejstříku, v centrálním depozitáři cenných papírů.

K předběžnému šetření by proto vypravitel pohřbu měl přinést co nejvíce dokladů. Například závěť, pokud ji má v držení. Určitě také doklady k nemovitému majetku, jako například kupní smlouvu, dědické rozhodnutí, výpisy z účtů, vkladní knížky, cenné papíry, technické průkazy k automobilům, doklad k bezpečnostní schránce, k členství v družstvu, smlouvy na dodávky energií a vše, z čeho lze zjistit rozsah zůstavitelova majetku.

To se pochopitelně týká i účtu v bance. Zažitá představa, že notář obesílá s dotazem na případný účet zesnulého všechny peněžní ústavy, které v České republice jsou, je totiž lichá. Stejně tak je mylná představa, že notář účet zablokuje. Ve většině případů tomu tak není.

Pozor ale, pokud nejste ve smlouvě o účtu uvedeni jako zmocněná osoba, disponovat s ním nesmíte. A skutečnost, že není zablokovaný, na tom nic nemění.

Cena děděného majetku

Dalším důležitým aspektem dědického procesu je cena děděného majetku. Pokud je součástí dědictví nemovitost, budete potřebovat její odhad pro dědické řízení. Zařiďte si ho snadno online zde! Dědické řízení se nezabývá osobními věcmi včetně šperků. V praxi se totiž vesměs jedná o běžné věci, které mají osobní hodnotu pro pozůstalé. Pokud se dědí podíl ve firmě, je věcí dědiců, aby si jej ocenili. Jen v případě, že se nedohodnou, může být potřeba přivolat znalce.

Podklady a informace

Teprve v okamžiku, kdy má notář všechny podklady a informace, nařídí konečné jednání. Na to předvolá všechny, kteří připadají v úvahu jako dědici. Tam se také provádí soupis majetku a dluhů zemřelého, jeho hodnota se oceňuje a vyčísluje ke dni úmrtí.

Postup vyřízení dědictví tedy není zcela jednoduchý. Určitě tedy nepočítejte s tím, že by se vše vyřídilo během pár týdnů. Pokud ale všechny dokumenty dodáte znalci včas a spolu s ostatními dědici se dostavíte na nařízená jednání, máte velkou šanci, že by celý proces mohl trvat přibližně čtyři měsíce.

Daně se žádné neplatí. Dědická daň totiž byla zrušena. A nabyté dědictví je u fyzických osob osvobozeno i od daně z příjmu.