Můžu odmítnout dědictví? Jak na to?

Zůstavitel byl zadlužený. Jak odmítnout dědictví? Dědictví může znamenat výrazné finanční přilepšení. Vzhledem k tomu, že počet lidí, kteří dluží peníze, roste, ale může znamenat také problémy. Dědictví lze odmítnout. 

Číst

Dluhy

Veliký problém je v tom, že dluhy v některých případech vyjdou v dědickém řízení najevo až pozdě, nebo se zjistí dodatečně až po skončení dědického řízení.

Výhodou samozřejmě je, pokud jsou dědicové seznámeni s majetkovými poměry zemřelého, a to jak s jeho aktivy, jako jsou nemovitosti, finance na účtě, termínované vklady a podobně a také pasivy, jako jsou dluhy či hypotéky. Pokud máte pochybnosti, zda je pro Vás převzetí dědictví výhodné, můžete dědictví odmítnout.

Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu, přičemž dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí, má-li dědic jediné bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví tři měsíce. Jsou-li pro to důležité důvody, soud dědici lhůtu k odmítnutí dědictví přiměřeně prodlouží. Uplynutím lhůty k odmítnutí dědictví právo odmítnout dědictví zaniká.

Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví chce přijmout. To znamená, že pokud začnete s věcmi zůstavitele nakládat, soud vašemu odmítnutí dědictví nevyhoví, výjimkou je pouze pokud dědic činí vůči pozůstalosti nezbytná opatření s úmyslem zamezit škodám. K odmítnutí dědictví nemůžete také připojit výhrady nebo podmínky a rovněž nemůžete odmítnout dědictví jen zčásti. Taková prohlášení jsou neplatná. Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat, totéž platí prohlásí-li dědic, že dědictví neodmítá.

Druhý dědic

Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví také vzdát ve prospěch druhého dědice, učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva na povinný díl s účinností i pro své potomky. Byl-li však dědic, který se dědictví vzdal, obtížen příkazem, nařízením odkazu nebo jiným opatřením, které podle zůstavitelovy vůle může a má splnit jen osobně, nezbavuje se tím povinnosti splnit takové opatření.

Dědické právo

Dědického práva je možné se předem zříci smlouvou se zůstavitelem, a pokud nebude ujednáno jinak, působí zřeknutí i proti potomkům. Kdo se zřekne dědického práva, zříká se tím i práva na povinný díl, kdo se však zřekne jen práva na povinný díl, nezříká se tím práva z dědické posloupnosti. Zřekne-li se dědic dědického práva ve prospěch jiné osoby, má se za to, že zřeknutí platí, jen stane-li se tato osoba dědicem. 

Forma

Smlouva vyžaduje formu notářského zápisu, přičemž práva a povinnosti z ní mohou být zrušeny, pokud strany dodrží písemnou formu.

Na rozdíl od odmítnutí dědictví či vzdání se dědictví ve prospěch jiného dědice se lze dědictví zříct tedy i již za života zůstavitele a nikoli až po jeho smrti v dědickém řízení. Ke zřeknutí se dědictví je však nutná smlouva se zůstavitelem ve formě notářského zápisu.

Dluhy zůstavitele

Pokud chcete odpovídat za dluhy zůstavitele pouze do výše nabytého dědického podílu, vyhraďte si soupis pozůstalosti. Každého, kdo byl vyrozuměn o dědickém právu nebo kdo uplatnil u soudu své dědické právo a jehož účast v řízení o pozůstalosti nebyla ukončena, soud usnesením poučí, že si může vyhradit soupis pozůstalosti, jak může výhradu soupisu pozůstalosti uplatnit a jaké jsou následky, když výhradu soupisu pozůstalosti neuplatní.

Je součástí dědictví nemovitost? Získejte odhad její tržní ceny snadno z domova. Stačí navštívit web www.dedim.cz!