Dědické právo
Vzniká okamžikem smrti zemřelého, který je v dědickém řízení nazýván jako zůstavitel. Toto právo je na majetek či část majetku.
Pokud není před smrtí zůstavitele uzavřená dědická smlouva, která jasně určuje, jakou část majetku který dědic dostane a není uzavřená závěť, následuje dědické řízení. To teprve stanoví, kdo je novým majitelem nemovitosti a ten s ní potom může disponovat.
Dědic, nebo také několik dědiců, má možnost získanou nemovitost prodat. Pokud je nových majitelů více, je důležité, aby jednali ve vzájemné shodě.
Cena nemovitosti
Jakou cenu má nemovitost se podívejte zde! https://petrivanko.cz/online-odhad-ceny-nemovitosti/
Poté, co je nalezen vhodný zájemce, je třeba sepsat kupní smlouvu. Jako prodávající bude na kupní smlouvě uveden ten dědic, který příslušnou nemovitost dle rozhodnutí o dědictví zdědil. Pokud je dědiců více, je třeba aby smlouvu podepsali všichni. Například v případě, že zůstavitel neuzavřel závěť, ani dědickou smlouvu a má tři děti, stane se každý z nich majitelem jedné třetiny nemovitosti. Všichni musejí souhlasit s cenou, předáním nemovitosti kupujícímu a společně podepsat dokumenty.
Prodej nemovitosti
Pokud by se smluvní strany chtěly zavázat k podpisu kupní smlouvy, před nabytím právní moci dědického rozhodnutí, je vhodné nejdříve podepsat smlouvu o smlouvě budoucí kupní, která stanoví závazek, že nemovitost bude na zájemce převedena v okamžiku, kdy se předpokládaný dědic stane právoplatným vlastníkem nemovitosti.
Majetek nabytý z dědictví, není součástí společného jmění manželů, takže dědic nepotřebuje k prodeji nemovitosti souhlas manžela nebo manželky.
Pokud by v rámci spoluvlastnictví nebyla možná dohoda, lze se zákonnými prostředky domáhat u soudu zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.
Kupní smlouva
Sepsání kupní smlouvy na nemovitost nejlépe vyřeší odborník – advokát nebo notář, kteří se na tuto oblast specializují, další možností je potom využití komplexní nabídky služeb poskytovaných realitní kanceláří a certifikovaného makléře (https://www.petrivanko.cz).
U advokáta či notáře s žádostí také mohou uschovat kupní cenu. Tato úschova chrání stranu prodávající i stranu kupující tím, že kupní cena je kupujícím zaplacena do úschovy ihned po podpisu smlouvy.
Poté, co se strana prodávající i strana kupující shodnou na obsahu kupní smlouvy na osobě schovatele a na dalších souvisejících otázkách, je možné podepsat smluvní dokumentaci.
Podpisy smluvních stran na kupní smlouvě, která je určena pro katastrální úřad, musí být úředně ověřeny. Po podpisu kupní smlouvy a úhradě kupní ceny do úschovy, je kupní smlouva podána na podatelnu katastrálního úřadu. Zhruba za tři týdny bude katastrálním úřadem vlastnické právo přepsáno na stranu kupujícího a strany si nemovitost mohou fyzicky předat, zpravidla jsou v této době vypláceny peníze z úschovy.