Jak probíhá dědické řízení a jaký je poplatek u notáře?

Zhruba jeden měsíc od posledního rozloučení kontaktuje notář člověka, který je seznámený s majetkovými poměry zůstavitele. Obvykle to bývá ten, kdo měl na starosti pohřeb. Od něj notář nejčastěji shromažďuje všechny informace, potřebné k zahájení takzvaného předběžného šetření.

Číst

Na setkání s notářem se dobře připravte

Notář zjišťuje, jaký je počet potenciálních dědiců a jakým majetkem dotyčný během svého života disponoval. Na schůzku s notářem je dobré vzít si s sebou občanský průkaz, nebo jiný doklad totožnosti, seznam potenciálních dědiců, pokud možno i s jejich adresami a kontaktem, závěť zesnulého, pakliže se ví, že ji dotyčný sepsal a je k dispozici, informace týkající se jeho bankovních či spořících účtů, případně vkladních knížek, vlastnické listiny vztahující se k bytu, pozemku a dalším nemovitostem, jejichž majitelem zesnulý byl a další dokumenty, které souvisejí s majetkem zůstavitele. 

Notář poté všechny doložené dokumenty ověří

Ve chvíli, kdy má veškeré podklady k dispozici, nařídí takzvané konečné jednání. Děje se tak zpravidla měsíc po zahájení předběžného jednání. Na něm se již sejdou všichni ti, kteří by se měli stát potenciálními dědici.

Dědické právo říká, že dědictví je možné jednoduše odmítnout. Jedná se o jakousi právní pojistku pro případ, že by bylo pro dědice značně nevýhodné. Kromě odkázaného majetku, totiž po zemřelém přebíráte i veškeré jeho dluhy.  Přijmutí, respektive odmítnutí dědictví je neměnné rozhodnutí. Nelze tedy zpětně změnit.

Dluhy se oceňují k datu úmrtí

Pokud jde o vyčíslení hodnoty majetku a případně také dluhů, které zemřelý měl, ty se oceňují k datu jeho úmrtí. Ve chvíli, kdy je dokončen soupis majetku a dluhů, vyzve notář všechny dědice, aby podepsali dohodu o vypořádání dědictví. Jakmile se tak stane, musí ještě vydat takzvané usnesení o schválení dohody, na jejímž základě si všechny strany rozdělí inkriminovaný majetek.

Pokud se strany nedohodnou, vydá notář usnesení, podle něhož bude dědictví rozděleno na základě zákonných podílů jednotlivých dědiců. Tím je celý proces ukončen. 
Celé dědické řízení obvykle trvá čtyři měsíce, ovšem výjimečně se může protáhnout klidně i na jeden rok. 

Notáři se platí

Za služby v rámci dědického řízení se notářovi platí. Celková částka závisí na hodnotě děděného majetku a případných dalších nákladech spojených s přípravou podkladů pro soud. Podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti činí minimální poplatek 600 korun, maximálně se pak může vyšplhat až na sumu 38 300 korun a DPH.

Částku si dědicové mezi sebe rozdělí, a to v závislosti na tom, kdo kolik zdědil. Pro představu – pakliže hodnota majetku činí půl milionu korun, vydělá si notář za své služby 6 800 korun a DPH, bude-li to rovný milion, dostane 11 300 korun a DPH.

Co dědicové neřeší?

Co naopak dědicové již řešit nemusí, jsou daně. Dědická daň byla totiž zrušena. A pokud jste fyzickou osobou, je celé dědictví osvobozeno rovněž od daně z příjmu.