Informace
Předtím, než začneme řešit informace o stanovování hodnoty domu, bytu či pozemku, řekneme si, jak vše obvykle probíhá. Dědické řízení dostane na starosti jeden konkrétní notář. Ten je vybrán na základě posledního místa trvalého bydliště zůstavitele.
Ten Vás poté vyzve, abyste mu dodali nejen soupis nemovitého majetku zemřelého, ale i odhadní cenu, a to v podobě posudku nazvaného „Stanovení tržní ceny pro dědické řízení“. Odhad musíte předložit vždy – při existenci závěti či většího počtu dědiců a podobně. Dobrou zprávou je, že ho nemusíte řešit se soudním znalcem za drahé peníze, ale jde to online, z pohodlí svého domova.
Nyní vám řeknu, jak na to, jednoduše, v 5 krocích!
1, Najděte si ve webovém vyhledávači www.dedim.cz.
2, Klikněte na tlačítko "Chci odhad" a v úvodu vyberete typ nemovitosti.
3, Za kliknete všechny požadované údaje o nemovitosti a pokud si nejste jistí, klikněte jednoduše na "nejsem si jist". Se vším Vám poté pomůžeme. Zadáváte například údaje o velikosti bytu, poschodí a podobně.
4, Po vyplnění můžete nahrát list vlastnictví, nájemní smlouvu (v případě družstevního vlastnictví), nebo třeba fotografie. Nakonec si odhad můžete pojmenovat a kliknete na tlačítko "pokračovat". Můžete vložit další objekt, nebo si překontrolovat zadané údaje.
5, Poté pokračujte v objednávce vyplněním kontaktních údajů. Poté budete přesměrováni na platební bránu, kde provedete platbu. Následně Vám přijde potvrzující email, vzápětí dorazí faktura a my začneme na odhadu ihned pracovat. Druhý pracovní den vám odhad doporučeně zašleme přes Českou poštu – v papírové formě – přesně tak, jak ho notář vyžaduje.