Odpověď
Hned z kraje článku si můžeme odpovědět na otázku z nadpisu. A ta zní, ne, není možné prodat nemovitost, která je předmětem probíhajícího dědického řízení.
Jaký je tedy postup? Budete muset počkat na právoplatné uzavření celého řízení. Pokud vše jde dobře, máte připravené všechny dokumenty a dědicové jsou v součinnosti, může to trvat jen několik týdnů.
Problém?
Problémem jsou třeba chybějící dokumenty. Pokud chcete být pro dědické řízení dobře připravení, navštivte web www.dedim.cz a nechte si online vyhotovit odhad ceny nemovitosti
pro dědické řízení. Stačí vyplnit formulář a odhad Vám přijde do několika dnů domů poštou.
Vlastník nemovitosti
Vlastníkem nemovitosti se dědic stane smrtí zůstavitele. A to znamená, že Vám jako dědici daný byt či dům v podstatě patří už ode dne úmrtí. Na druhé straně, ale až notář v řízení potvrdí, že to tak skutečně je. A proto jsou vlastnická práva posléze zapisována zpětně.
V průběhu dědického řízení Vám legislativa dovoluje nakládat s ní, v rámci obvyklého hospodaření. Takže se o ni můžete starat, například tam uklízet, chránit před poškozením, provádět nenáročné a běžné opravy a podobně. Můžete tam také bydlet. Naopak není možný prodej, ale například také velká rekonstrukce či přestavba.
Pronájem
Co se týče pronajímání, to je možné uskutečnit při splnění určitých podmínek. Musí s ním souhlasit všichni předpokládání dědicové a musí Vám to povolit soud. Vždy je vhodné poradit se o takovém zamýšleném kroku s přiděleným notářem. Rozmyslete si však, zda Vám tolik zařizování stojí za to.
Nejsnadnější cesta k prodeji děděné nemovitosti představuje co nejrychleji skončené dědické řízení. A s tím Vám pomohou včas připravené dokumenty. Včetně odhadu ceny nemovitosti pro dědické řízení.