Vyhláška ministerstva spravedlnosti
Podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti činí minimální poplatek 600 korun. Vyšplhat se ale může i na desetitisíce, přičemž i horní částka je limitovaná. Částku si samozřejmě dědicové mezi sebe rozdělují, a to v závislosti na tom, kdo kolik zdědil.
Daně
Co naopak dědicové již řešit nemusí, jsou daně. Dědická daň byla totiž před časem zrušena. A pokud jste fyzickou osobou, je celé dědictví osvobozeno rovněž od daně z příjmu.
Poplatky za úkony notářů se mají zvyšovat v řádech sto korun až tisíců. Zasaženo je jak dědické řízení tak třeba uzavření předmanželské smlouvy. Důvodem je šestinásobné zvýšení minimální mzdy, ceny práce a zdražování energií i nájmů, ale také nová agenda exekucí a insolvencí, vysvětluje se v důvodové zprávě k návrhu změny notářského tarifu. Třetina pozůstalostí je bez majetku a stát za ně platí 27 let starou sazbu.
Odměna notářům
Návrh novelizace vyhlášky o odměnách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory reaguje podle důvodové zprávy na změnu ekonomiky a na fakt, že u některých poplatků nedošlo ke změně od roku 1993. Naopak cenová hladina byla od té doby už v roce 2018 na 241,84 procentech a minimální mzdu zvýšila vláda na více než šestinásobek. „Je třeba také zohlednit výrazně vyšší cenu práce (v souvislosti se mzdami placenými zaměstnanci notáře) – průměrná mzda v roce 1993 činila 5904 korun, v 1. čtvrtletí roku 2019 již 32 466 korun, tedy vzrostla více než pětinásobně,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Notář je jedná právnická profese, která nemůže bez předchozí dohody vyúčtovat náklady na kopie nebo telekomunikace, upozorňuje se v důvodové zprávě.
Odhad nemovitosti
Na čem ale můžete ušetřit – čas i peníze, pokud je součástí dědictví byt, dům, chata, či pozemek, je takzvaný odhad nemovitosti pro dědické řízení. Pořídit ho můžete online, po zadání potřebných údajů vám do pár dnů přijde do schránky. Stačí kliknout ZDE.